Idea bloga

Kiedy zorientowałam się, że większość moich kosmetyków opatrzona jest adnotacją "wyprodukowane w Polsce" postanowiłam, że muszę się tym podzielić. Znam wiele ciekawych blogów, które czytam i które były dla mnie inspiracją, ale  chciałam stworzyć miejsce, w którym będę mogła do woli dzielić się swoimi przemyśleniami na ten właśnie temat. Prowadzę Tylko polskie kosmetyki dlatego, że jestem zagorzałą fanką polskich wyrobów kosmetycznych i mam nadzieję, że tą sympatią kogoś zarażę. 

Pojecie "polskie kosmetyki" jest niejednoznaczne. Można się bowiem zastanawiać, co to tak naprawdę znaczy? Czy polski kosmetyk to taki, który tylko został w Polsce wyprodukowany, czy taki, który został wyprodukowany przez polską firmę kosmetyczną? Tu także nasuwa się pytanie, które firmy są polskimi firmami, a które stanowią własność międzynarodowych koncernów? Poza tym należy sie także zastanowić, z jakich składników (półproduktów) został ów kosmetyk wytworzony oraz kto i gdzie opracował recepturę. Przyrzynam szczerze, że bardzo trudno jest ustalić pewne fakty, bo nie każda marka chce udzielać informacji o sobie, często gęsto wręcz unika odpowiedzi, co mnie bardzo utrudnia dotarcie do sedna. Wszelkie informacje, które posiadam, zdobyłam głównie poprzez tzw. "buszowanie w sieci": wnikliwe czytanie stron poszczególnych marek oraz artykułów na temat polskiego przemysłu kosmetycznego. 

W związku z tym stworzyłam listę firm, których kosmetyki kupuję i recenzuję na blogu. W większości są to polskie marki (produkujące w Polsce i mające polskie korzenie, nadal są niezależne), ale sięgam też po kosmetyki firm, które tutaj powstały, ale w chwili obecnej są w rękach zagranicznych koncernów. Zdarza mi się też kupować kosmetyki wyprodukowane w Polsce (jednak nie przez polskie firmy) wtedy, gdy żadna ze znanych mi rodzimych marek takiego produktu nie oferuje. Kieruję się wtedy kodem kreskowy (produkty, których kod kreskowy rozpoczyna się od "590......" zostały wyprodukowane lub choć zapakowane w Polsce). 

Spis firm, których kosmetyki kupuję i których recenzje ukazują się na blogu;

*polskie firmy kosmetyczne:

Oceanic- marki AA Prestige, AA Institute, AA Cosmetics, AA Therapy, AA Intensiv Therapy, AA Pharmaceutic.   
Ava Laboratorium

Balneokosmetyki

Barbra Cosmetics (Barbra Pro, Colour Alike)

Barwa

Bell
Pollena-marki: Biały Jeleń, Dzidziuś, Luxella.
Bielenda
Biochemia Urody
Dax Cosmetics- marki: Yoskine, Cashmere, Perfecta, Dax Sun, DaxMen, Celia.
Delia Cosmetics
Dermaglin
Dermedic
Eva Natura (marka grupy TZMO SA )
Eveline Cosmetics
Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona
Laboratorium Kosmetycznym FLOSLEK
Gal
Inglot
Joanna
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris (Lirene, Under20, Pharmaceris)
Lovely
Maestro
Mariza
Stara Mydlarnia
Herba Studio:  producent między innymi balsamu Tisane
Tołpa
Venita
Vipera Cosmetics
Wibo
Ziaja

*polscy producenci kosmetyków:

Deni Carte
Dermaglin
Dermika (firmę przejął szwedzki koncern kosmetyczno-farmaceutyczny Cederroth)
Hakuro
Fabryka Kosmetyków HEAN 
Miraculum – marki: Joko, Virtual, Mirasol, Być Może, Miraculum, Pani Walewska, Paloma, Tanita
Marion
Melisa
Mincer
Soraya (właścicielem jest szwedzki koncern Cederroth)


Pragnę także nadmienić, że mój blog nie promuje żadnej konkretnej firmy/ marki. Moim celem jest pokazywanie dobrych i skutecznych kosmetyków, które uważam za godne polecenia.

*********************
Strony internetowe i ciekawe artykuły poświęcone polskiemu rynkowi kosmetycznemu: